Ako si poradiť so soplíkom



Treba okamžite navštíviť pediatra?



Kedy navštíviť lekára:

  • ak je pri soplíkoch teplota nad 38 stupňov a trvá viac ako dva dni
  • ak má dieťa sopeľ teplotu nad 38 stupňov a kašeľ, ktorý dieťa budí
  • ak je dieťa apatické, spavé, slabé a odmieta jesť

Kedy lekára navštevovať netreba:

  • ak má dieťa sopeľ bez teploty
  • ak sopeľ sprevádza aj kašeľ zväčša v noci, je to spôsobené zatekaním hlienov
  • ak na dieťatku nezbadáte zmenu v správaní
  • ak sa dieťaťu v tom čase prerezávajú zuby môže byť podráždené, nemusí mať chuť do jedla, teplota nad 38 stupňov netrvá dlhšie ako dva dni


Ako liečiť upchaté nosové dutiny:



Soplíky patria k detskému veku a to už pomaly od narodenia. Môžu byť známkou vírusovej infekcie ale v dojčenskom a batolivom veku spôsobené často iba prerezávaním a rastom zúbkov.

Najlepším spôsobom ako spriechodniť dieťatku upchaté nosové cesty je preplachovať dutiny morskou vodou, ktorú zakúpite v lekárni. Následne odporúčame použiť nosovú odsávačku na vysávač, avšak nie príliš často (viac ako raz za 2 hodiny). Napr. sada Noštek.

Keď nos dieťatka prepláchneme a odsajeme soplíky odsávačkou, podáme nosové kvapky (Nasivin, Otrivin a podobne), ktoré ale používame iba pri akútnej nádche. Je potrebné sa s lekárnikom poradiť aké kvapky kupujete a ako dlho ich môžete dieťatku podávať. Najlepšie je ich kvapkať do nosa s následným záklonom hlavy a vydržať pár sekúnd aby zatiekli.

Toto by ste mali aplikovať najmenej 3x za deň. Podľa potreby viac ale treba dbať na množstvo a časový rozostup aplikácii kvapiek do nosa, ktoré budete používať. To sa dozviete buď od lekárnika alebo v príbalovom letáku.

V prípade potreby nás môžete telefonicky kontaktovať na telefónnom čísle uvedenom na webovej stránke.





Kontaktujte nás

0904 00 80 90

konzultácie zdravotného stavu

info@vydepo.sk

návrhy, sťažnosti, práca lekára